Epson EcoTank L15160
Brand: Epson
Price: €1.025,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b7546055-d29b-4775-86e3-b79984f7eb0f
Description
Serie: Epson EcoTank
max. DIN-Druckformat: A3
Auflösung: 4.800 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 25 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 25 Seiten/min (Farbe)
Farbpatronentyp: mit Tintentanks
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 10,9 cm
Anschlüsse: USB, WLAN, Ethernet
Kopierer: ja
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Dateiformate: BMP, JPEG, TIFF, PNG, PDF
Fax: ja
Faxspeicher: 550 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierausgabe: 250 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10
Stromverbrauch Standby: 9,7 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 18 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.55 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 515 mm
Tiefe: 500 mm
Höhe: 350 mm
Gewicht: 20,9 kg
Farbe: schwarz
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson EcoTank |
| max. DIN-Druckformat | A3 |
| Auflösung | 4.800 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 25 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 25 Seiten/min (Farbe) |
| Farbpatronentyp | mit Tintentanks |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 10,9 cm |
| Anschlüsse | USB, WLAN, Ethernet |
| Kopierer | ja |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Dateiformate | BMP, JPEG, TIFF, PNG, PDF |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 550 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierausgabe | 250 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10 |
| Stromverbrauch Standby | 9,7 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 18 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.55 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 515 mm |
| Tiefe | 500 mm |
| Höhe | 350 mm |
| Gewicht | 20,9 kg |
| Farbe | schwarz |
Reviews
Perfect 👍
Spot on
Packaged so carefully, arrived perfect
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Exactly what I needed. Very happy with this.
Perfect! Exactly what I needed
Exactly as the description, cheers!
Super satisfied 😊
Packaged so carefully, arrived perfect
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.