Epson EcoTank ET-5800
Brand: Epson
Price: €810,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e7df9e9f-becd-4bc8-90a3-61f3682538c6
Description
Serie: Epson EcoTank
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 4.800 x 2.400 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Fotodruck
Funktionen: netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 25 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 12 Seiten/min (Farbe)
Farbpatronentyp: mit Tintentanks
Druckbeginn erste Seite (S/W): 5,5 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 9,5 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 10,9 cm
Anschlüsse: USB, WLAN, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
Kopierer: ja
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 2.400 x 1.200 dpi
Dateiformate: JPEG, TIFF, PDF, BMP, PNG
Fax: ja
Faxspeicher: 500 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 550 Blatt
Papierausgabe: 125 Blatt
Stromverbrauch Standby: 8,9 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 19 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.58 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Breite: 425 mm
Tiefe: 500 mm
Höhe: 350 mm
Gewicht: 17,5 kg
Farbe: schwarz
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson EcoTank |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 4.800 x 2.400 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Fotodruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 25 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 12 Seiten/min (Farbe) |
| Farbpatronentyp | mit Tintentanks |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 5,5 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 9,5 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 10,9 cm |
| Anschlüsse | USB, WLAN, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| Kopierer | ja |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 2.400 x 1.200 dpi |
| Dateiformate | JPEG, TIFF, PDF, BMP, PNG |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 500 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 550 Blatt |
| Papierausgabe | 125 Blatt |
| Stromverbrauch Standby | 8,9 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 19 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.58 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Breite | 425 mm |
| Tiefe | 500 mm |
| Höhe | 350 mm |
| Gewicht | 17,5 kg |
| Farbe | schwarz |
Reviews
Does exactly what it should
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
One of my best buys ever
Perfect!
Does exactly what it should
Packaged so carefully, arrived perfect
Spot on
Got exactly what I needed, very pleased
Delivered when promised... very satisfied
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.