Epson EcoTank ET-5185
Brand: Epson
Price: €451,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b1f1e7f9-924b-4444-91d3-022464cd7be0
Description
Serie: Epson EcoTank
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 4.800 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 14 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 9 Seiten/min (Farbe)
Druckersprachen: HP PCL 3 GUI, HP PCL5c, HP PCL5e, HP PCL6, PostScript 3
Farbpatronentyp: mit Tintentanks
Druckbeginn erste Seite (S/W): 7 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 11 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 6,1 cm
Anschlüsse: WLAN, USB, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100
Kopierer: ja
Scanner: ja
Scannertyp: Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 2.400 x 1.200 dpi
Dateiformate: BMP, JPEG, TIFF, PICT, PNG, PDF
Fax: ja
Faxspeicher: 180 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 35 Blatt
Papierausgabe: 30 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 7, Windows 8, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 5,5 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 12 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.36516 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 55 dB
Breite: 375 mm
Tiefe: 347 mm
Höhe: 346 mm
Gewicht: 7,3 kg
Farben: grau, schwarz
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Epson EcoTank |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 4.800 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 14 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 9 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprachen | HP PCL 3 GUI, HP PCL5c, HP PCL5e, HP PCL6, PostScript 3 |
| Farbpatronentyp | mit Tintentanks |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 7 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 11 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 6,1 cm |
| Anschlüsse | WLAN, USB, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100 |
| Kopierer | ja |
| Scanner | ja |
| Scannertyp | Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 2.400 x 1.200 dpi |
| Dateiformate | BMP, JPEG, TIFF, PICT, PNG, PDF |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 180 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 35 Blatt |
| Papierausgabe | 30 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 5,5 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 12 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.36516 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 55 dB |
| Breite | 375 mm |
| Tiefe | 347 mm |
| Höhe | 346 mm |
| Gewicht | 7,3 kg |
| Farben | grau, schwarz |
Reviews
Can't fault it, great price too
Best thing I've bought in a while
Better than I expected honestly
Really happy with this
Really happy with this
Top quality, can't complain
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.