Canon PIXMA TS6350 Series TS6350a black
Brand: Canon
Price: €251,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d08b9e1a-5941-4d8b-9177-4fe30f5d36a0
Description
Series: Canon PIXMA TS
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 4.800 x 1.200 dpi
Print Functions: Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing
Functions: Mopria, PictBridge, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct
Printing Technologies: Inkjet Printing
Type of Cartridge: Single-Colour Cartridge
Starts Printing First Page (B/W): 15 secs
Starts Printing First Page (colour): 10 secs
Display Size (cm): 3.7 cm
Number of Cartridges: 5 (Photo Black, Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Connections: Wi-Fi, USB
USB Standard: USB 2.0
Copier: yes
Copy Speed Black & White: 6.5 Copies/min
Multiple Copies: 99
Copy Functions: Document Preview, 2-to-1 Copy, Copy of both sides, Photo Copy
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Type of Scanner: Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 1,200 x 2,400 dpi
Scan Format: 216 x 297 mm
Colour Depth: 16 Bit
Fax: no
Paper Input: 200 sheets
Paper Feed Device: 2x Paper Feeder
Paper Feed Types: Back Folding Multipurpose Output Tray, Front Folding Output Tray
Supported App: Canon PRINT Inkjet/SELPHY
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Mac OS X
Power Consumption (standby): 1.6 Watt
Power Consumption (in use): 14 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 0.31 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 44.5 dB
Width: 376 mm
Depth: 359 mm
Height: 141 mm
Weight: 6.3 kg
Included in Delivery: Printer Cartridges, Power Cord, Software-CD, Quick Guide
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Multifunction Inkjet Printer, 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Canon PIXMA TS |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 4.800 x 1.200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing |
| Functions | Mopria, PictBridge, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Printing Technologies | Inkjet Printing |
| Type of Cartridge | Single-Colour Cartridge |
| Starts Printing First Page (B/W) | 15 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 10 secs |
| Display Size (cm) | 3.7 cm |
| Number of Cartridges | 5 (Photo Black, Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Connections | Wi-Fi, USB |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Copier | yes |
| Copy Speed Black & White | 6.5 Copies/min |
| Multiple Copies | 99 |
| Copy Functions | Document Preview, 2-to-1 Copy, Copy of both sides, Photo Copy |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Type of Scanner | Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1,200 x 2,400 dpi |
| Scan Format | 216 x 297 mm |
| Colour Depth | 16 Bit |
| Fax | no |
| Paper Input | 200 sheets |
| Paper Feed Device | 2x Paper Feeder |
| Paper Feed Types | Back Folding Multipurpose Output Tray, Front Folding Output Tray |
| Supported App | Canon PRINT Inkjet/SELPHY |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Mac OS X |
| Power Consumption (standby) | 1.6 Watt |
| Power Consumption (in use) | 14 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 0.31 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 44.5 dB |
| Width | 376 mm |
| Depth | 359 mm |
| Height | 141 mm |
| Weight | 6.3 kg |
| Included in Delivery | Printer Cartridges, Power Cord, Software-CD, Quick Guide |
| Colour | Black |
Reviews
Speedy delivery, impeccable condition
Really impressed, no complaints
Worth the investment for sure
100% would recommend
Highly recommend!
Amazing quality for the price!
Amazing service and product 👍
Does the job
Perfect! 10/10 ⭐
Worth the investment for sure
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.