Canon PIXMA TS5150 Series Black
Brand: Canon
Price: €85,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 193586a9-63c7-4874-b379-db2430ce980e
Description
Series: Canon PIXMA TS
Printing Size in DIN: A4
Max. Print Size: 216 x 356 mm
Resolution: 4.800 x 1.200 dpi
Print Functions: Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing
Functions: Mopria, PictBridge, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct
Printing Technologies: Inkjet Printing
Print Speed (b/w): 13 pages/min
Print Speed (colour): 7 pages/min
Type of Cartridge: Multi-Colour Cartridge
Display Type: Colour TFT
Display Size (cm): 6.2 cm
Number of Cartridges: 2 (Black, Colour)
Connections: USB, Wi-Fi
USB Standard: USB 2.0
Controllable via: Android App, iOS App
Copier: yes
Copy Speed Black & White: 4 Copies/min
Multiple Copies: 99
Copy Functions: Photo Copy, Borderless Copy, Copy of both sides, 2-to-1 Copy, 4-to-1 Copy, ID Card Copy, Document Preview
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Type of Scanner: Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 1,200 x 2,400 dpi
Scan Format: 216 x 297 mm
Colour Depth: 16 Bit
Fax: no
Paper Input: 100 sheets
Paper Feed Type: two paper trays
Paper Types: Photo Paper, Glossy Paper
Paper Sizes: A4, A5, A6, B5, Legal, Letter
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X
Power Consumption (standby): 0.7 Watt
Power Consumption (in use): 14 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 0.31 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 43.5 dB
Operating Temperature: 15 - 30 °C
Permitted Humidity When in Use: 10 - 80 %
Width: 425 mm
Depth: 315 mm
Height: 147 mm
Weight: 6.5 kg
Special Features: Push Buttons, LCD-Display
Usable Cartridges: Canon PG-540, Canon PG-540XL, Canon CL-541, Canon CL-541XL
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Multifunction Inkjet Printer, 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Canon PIXMA TS |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Max. Print Size | 216 x 356 mm |
| Resolution | 4.800 x 1.200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing |
| Functions | Mopria, PictBridge, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Printing Technologies | Inkjet Printing |
| Print Speed (b/w) | 13 pages/min |
| Print Speed (colour) | 7 pages/min |
| Type of Cartridge | Multi-Colour Cartridge |
| Display Type | Colour TFT |
| Display Size (cm) | 6.2 cm |
| Number of Cartridges | 2 (Black, Colour) |
| Connections | USB, Wi-Fi |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Controllable via | Android App, iOS App |
| Copier | yes |
| Copy Speed Black & White | 4 Copies/min |
| Multiple Copies | 99 |
| Copy Functions | Photo Copy, Borderless Copy, Copy of both sides, 2-to-1 Copy, 4-to-1 Copy, ID Card Copy, Document Preview |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Type of Scanner | Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1,200 x 2,400 dpi |
| Scan Format | 216 x 297 mm |
| Colour Depth | 16 Bit |
| Fax | no |
| Paper Input | 100 sheets |
| Paper Feed Type | two paper trays |
| Paper Types | Photo Paper, Glossy Paper |
| Paper Sizes | A4, A5, A6, B5, Legal, Letter |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X |
| Power Consumption (standby) | 0.7 Watt |
| Power Consumption (in use) | 14 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 0.31 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 43.5 dB |
| Operating Temperature | 15 - 30 °C |
| Permitted Humidity When in Use | 10 - 80 % |
| Width | 425 mm |
| Depth | 315 mm |
| Height | 147 mm |
| Weight | 6.5 kg |
| Special Features | Push Buttons, LCD-Display |
| Usable Cartridges | Canon PG-540, Canon PG-540XL, Canon CL-541, Canon CL-541XL |
| Colour | Black |
Reviews
Top quality
Just brilliant
Very happy indeed 👍
Really happy with this
100% would buy again
Can't find any faults
Perfect.
Spot on
Amazing 👌
Best thing I've bought in a while
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.