Canon PIXMA MG3650S White
Brand: Canon
Price: €76,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cc06f429-c1e3-4363-ae84-50d2e2025854
Description
Series: Canon PIXMA MG
Printing Size in DIN: A4
Max. Print Size: 216 x 356 mm
Resolution: 4.800 x 1.200 dpi
Print Functions: Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing
Functions: i-Print, Mopria, PictBridge, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct
Printing Technologies: Inkjet Printing
Print Speed (b/w): 10 pages/min
Print Speed (colour): 5 pages/min
Type of Cartridge: Multi-Colour Cartridge
Power Switch: yes
Number of Keys: 6
Key Functions: On/Off, WiFi, Paper, Stop, Colour, Black
Number of Cartridges: 2 (Black, Colour)
Connections: USB, Wi-Fi
USB Standard: USB 2.0
Controllable via: Android App, iOS App
WiFi Securities: WEP64, WEP128, WPA (TKIP), WPA2 (AES)
Positions of Connectivity Ports: 1x USB (Back), Rear Power Supply
Copier: yes
Copy Speed Colour: 2.7 copies/min
Multiple Copies: 21
Copy Functions: Colour Copy, Borderless Copy, Document Preview
Scanner: yes
Type of Scanner: Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 1,200 x 2,400 dpi
Scan Format: 216 x 297 mm
Colour Depth: 48 Bit
Scan Functionalities: Scan-to-Email, Scan-to-Cloud
Fax: no
Paper Input: 100 sheets
Paper Feed Device: Paper Cassette
Paper Feed Type: Front Retractable Output Tray
Paper Types: Plain Paper, Envelopes, Photo Paper, Glossy Paper
Media Types Paper Cassette: Plain Paper, Envelopes, Photo Paper
Paper Sizes: A4, A5, B5, Letter, Legal
Supported Media Weight: 64 - 105 g/m²
Supported App: Canon PRINT Inkjet/SELPHY
Compatible Operating Systems: Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Mac OS X
Power Consumption (standby): 1.4 Watt
Power Consumption (in use): 16 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 0.35 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 43 dB
Operating Temperature: 5 - 35 °C
Permitted Humidity When in Use: 10 - 90 %
Width: 449 mm
Depth: 304 mm
Height: 152 mm
Weight: 5.4 kg
Areas of Use: Home Use, Office
Special Features: Push Buttons
Usable Cartridges: Canon PG-540, Canon PG-540XL, Canon CL-541, Canon CL-541XL
Included in Delivery: Power Cord, CD with Software and User Manual, Printer Cartridges
Colour: White
Specifications
| Product Types | Multifunction Inkjet Printer, 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Canon PIXMA MG |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Max. Print Size | 216 x 356 mm |
| Resolution | 4.800 x 1.200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Borderless Printing, Auto Duplex, Photo Printing |
| Functions | i-Print, Mopria, PictBridge, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Printing Technologies | Inkjet Printing |
| Print Speed (b/w) | 10 pages/min |
| Print Speed (colour) | 5 pages/min |
| Type of Cartridge | Multi-Colour Cartridge |
| Power Switch | yes |
| Number of Keys | 6 |
| Key Functions | On/Off, WiFi, Paper, Stop, Colour, Black |
| Number of Cartridges | 2 (Black, Colour) |
| Connections | USB, Wi-Fi |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Controllable via | Android App, iOS App |
| WiFi Securities | WEP64, WEP128, WPA (TKIP), WPA2 (AES) |
| Positions of Connectivity Ports | 1x USB (Back), Rear Power Supply |
| Copier | yes |
| Copy Speed Colour | 2.7 copies/min |
| Multiple Copies | 21 |
| Copy Functions | Colour Copy, Borderless Copy, Document Preview |
| Scanner | yes |
| Type of Scanner | Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1,200 x 2,400 dpi |
| Scan Format | 216 x 297 mm |
| Colour Depth | 48 Bit |
| Scan Functionalities | Scan-to-Email, Scan-to-Cloud |
| Fax | no |
| Paper Input | 100 sheets |
| Paper Feed Device | Paper Cassette |
| Paper Feed Type | Front Retractable Output Tray |
| Paper Types | Plain Paper, Envelopes, Photo Paper, Glossy Paper |
| Media Types Paper Cassette | Plain Paper, Envelopes, Photo Paper |
| Paper Sizes | A4, A5, B5, Letter, Legal |
| Supported Media Weight | 64 - 105 g/m² |
| Supported App | Canon PRINT Inkjet/SELPHY |
| Compatible Operating Systems | Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Mac OS X |
| Power Consumption (standby) | 1.4 Watt |
| Power Consumption (in use) | 16 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 0.35 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 43 dB |
| Operating Temperature | 5 - 35 °C |
| Permitted Humidity When in Use | 10 - 90 % |
| Width | 449 mm |
| Depth | 304 mm |
| Height | 152 mm |
| Weight | 5.4 kg |
| Areas of Use | Home Use, Office |
| Special Features | Push Buttons |
| Usable Cartridges | Canon PG-540, Canon PG-540XL, Canon CL-541, Canon CL-541XL |
| Included in Delivery | Power Cord, CD with Software and User Manual, Printer Cartridges |
| Colour | White |
Reviews
Best purchase I've made in ages
Perfect 👍
Got it super fast! Very happy
Honestly fantastic
Perfect! Exactly what I needed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.