Canon MAXIFY iB4150
Brand: Canon
Price: €212,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 96ff6549-4e60-4f4f-8896-a9ec9a0fd74c
Description
Series: Canon MAXIFY
Resolution: 1.200 x 600 dpi
Printing Size in DIN: A4
Max. Print Size: 216 x 356 mm
Functions: Apple AirPrint, Mopria
Print Functions: Text Printing, Duplex Printing, Photo Printing
Type of Cartridge: Single-Colour Cartridge
Print Speed (b/w): 24 pages/min
Print Speed (colour): 15 pages/min
Starts Printing First Page (B/W): 6 secs
Starts Printing First Page (colour): 7 secs
Connections: USB 2.0, Ethernet 10/100, Wi-Fi
Controllable via: Android App, iOS App
Paper Feed Device: 2x Paper Cassettes
Paper Input: 500 sheets
Paper Sizes: A4, A5, B5, Letter, Legal
Paper Types: Plain Paper, Photo Paper
Paper Weight: 64 - 105 g/m²
Power Consumption (in use): 27 Watt
Power Consumption (standby): 0.9 Watt
Noise Emission (Operation): 53 dB
Permitted Humidity When in Use: 10 - 80 %
Supported Operating Systems: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Mac OS X
Supported App: Canon PIXMA/MAXIFY Printing Solutions
Width: 463 mm
Depth: 394 mm
Height: 290 mm
Weight: 9.6 kg
Number of Cartridges: 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Recommended Print Volume: 1,500 Pages/Month
Max. Printing Capacity: 30,000 Pages per Month
Included in Delivery: Network Cable, CD with Software and User Handbook, Printer Cartridges
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Inkjet Colour Printer |
|---|---|
| Series | Canon MAXIFY |
| Resolution | 1.200 x 600 dpi |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Max. Print Size | 216 x 356 mm |
| Functions | Apple AirPrint, Mopria |
| Print Functions | Text Printing, Duplex Printing, Photo Printing |
| Type of Cartridge | Single-Colour Cartridge |
| Print Speed (b/w) | 24 pages/min |
| Print Speed (colour) | 15 pages/min |
| Starts Printing First Page (B/W) | 6 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 7 secs |
| Connections | USB 2.0, Ethernet 10/100, Wi-Fi |
| Controllable via | Android App, iOS App |
| Paper Feed Device | 2x Paper Cassettes |
| Paper Input | 500 sheets |
| Paper Sizes | A4, A5, B5, Letter, Legal |
| Paper Types | Plain Paper, Photo Paper |
| Paper Weight | 64 - 105 g/m² |
| Power Consumption (in use) | 27 Watt |
| Power Consumption (standby) | 0.9 Watt |
| Noise Emission (Operation) | 53 dB |
| Permitted Humidity When in Use | 10 - 80 % |
| Supported Operating Systems | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Mac OS X |
| Supported App | Canon PIXMA/MAXIFY Printing Solutions |
| Width | 463 mm |
| Depth | 394 mm |
| Height | 290 mm |
| Weight | 9.6 kg |
| Number of Cartridges | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Recommended Print Volume | 1,500 Pages/Month |
| Max. Printing Capacity | 30,000 Pages per Month |
| Included in Delivery | Network Cable, CD with Software and User Handbook, Printer Cartridges |
| Colour | Black |
Reviews
Exactly what I wanted
Exceeds expectations
Thanks for getting it here so quick
Perfect 👍
Thanks for getting it here so quick
Spot on
Fast delivery, excellent item
Works great, super happy!
Works great, good price
Second purchase already! Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.