Canon MAXIFY GX7050
Brand: Canon
Price: €575,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0497a2c7-9bba-4b3d-ab90-4a36d19c7de2
Description
Series: Canon MAXIFY GX
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 1200 x 600 dpi
Print Functions: Text Printing, Auto Duplex, Photo Printing
Functions: Mopria, Google Assistant, Amazon Alexa, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct
Printing Technologies: Inkjet Printing
Print Speed (b/w): 24 pages/min
Print Speed (colour): 15 pages/min
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 6.9 cm
Max. Printing Capacity: 45,000 Pages per Month
Connections: USB, Wi-Fi, Ethernet
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100
Copier: yes
Copy Speed Black & White: 22.2 Copies/min
Copy Speed Colour: 12.2 copies/min
Multiple Copies: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: Flatbed, ADF
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 1,200 x 1,200 dpi
Scan Format: A4 (210 x 297 mm)
Colour Depth: 16 Bit
Scan Functionalities: Scan-to-USB, Scan-to-PC, Scan-to-Email, Duplex-Scan
Fax: yes
Fax Resolution: 300 x 300
Fax Memory: 250
Modem Speed: 33,600 bps
Paper Input: 600 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 50 sheets
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Mac OS X
Power Consumption (standby): 0.9 Watt
Power Consumption (in use): 23 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 0.51 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 49 dB
Width: 399 mm
Depth: 410 mm
Height: 314 mm
Weight: 13 kg
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | 4 in 1 Printer, Multifunction Inkjet Printer |
|---|---|
| Series | Canon MAXIFY GX |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 1200 x 600 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Auto Duplex, Photo Printing |
| Functions | Mopria, Google Assistant, Amazon Alexa, Network Capable, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Printing Technologies | Inkjet Printing |
| Print Speed (b/w) | 24 pages/min |
| Print Speed (colour) | 15 pages/min |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 6.9 cm |
| Max. Printing Capacity | 45,000 Pages per Month |
| Connections | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100 |
| Copier | yes |
| Copy Speed Black & White | 22.2 Copies/min |
| Copy Speed Colour | 12.2 copies/min |
| Multiple Copies | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | Flatbed, ADF |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1,200 x 1,200 dpi |
| Scan Format | A4 (210 x 297 mm) |
| Colour Depth | 16 Bit |
| Scan Functionalities | Scan-to-USB, Scan-to-PC, Scan-to-Email, Duplex-Scan |
| Fax | yes |
| Fax Resolution | 300 x 300 |
| Fax Memory | 250 |
| Modem Speed | 33,600 bps |
| Paper Input | 600 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 50 sheets |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Mac OS X |
| Power Consumption (standby) | 0.9 Watt |
| Power Consumption (in use) | 23 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 0.51 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 49 dB |
| Width | 399 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 314 mm |
| Weight | 13 kg |
| Colour | Grey |
Reviews
Perfect 👍
Perfect! 10/10 ⭐
10/10 would buy again
Very happy with this purchase
Just brilliant
Speedy delivery, impeccable condition
Brilliant, no complaints at all
Very pleased with this
Very pleased with this
Perfect.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.