Canon MAXIFY GX7040
Brand: Canon
Price: €632,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 74c8ea90-eec6-422a-95bb-9474f073a321
Description
Serie: Canon MAXIFY GX
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 600 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: Mopria, Google Assistant, Amazon Alexa, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 24 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 15 Seiten/min (Farbe)
Farbpatronentyp: mit Tintentanks
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 6,9 cm
maximales Druckvolumen: 45.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, WLAN, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100
Kopierer: ja
Kopiergeschwindigkeit s/w: 22,2 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 12,2 Kopien/min
Mehrfachkopien: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Scan-Format: A4 (210 x 297 mm)
Farbtiefe: 16 Bit
Scan-Funktionen: Scan-to-USB, Scan-to-PC, Scan-to-EMail, Duplex-Scan
Fax: ja
Fax-Auflösung: 300 x 300 dpi
Faxspeicher: 250 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 600 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 0,9 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 23 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.7 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 49 dB
Breite: 399 mm
Tiefe: 410 mm
Höhe: 314 mm
Gewicht: 13 kg
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Canon MAXIFY GX |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 600 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | Mopria, Google Assistant, Amazon Alexa, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 24 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 15 Seiten/min (Farbe) |
| Farbpatronentyp | mit Tintentanks |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 6,9 cm |
| maximales Druckvolumen | 45.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, WLAN, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100 |
| Kopierer | ja |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 22,2 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 12,2 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Scan-Format | A4 (210 x 297 mm) |
| Farbtiefe | 16 Bit |
| Scan-Funktionen | Scan-to-USB, Scan-to-PC, Scan-to-EMail, Duplex-Scan |
| Fax | ja |
| Fax-Auflösung | 300 x 300 dpi |
| Faxspeicher | 250 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 600 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 0,9 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 23 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.7 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 49 dB |
| Breite | 399 mm |
| Tiefe | 410 mm |
| Höhe | 314 mm |
| Gewicht | 13 kg |
| Farbe | grau |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
Can't fault anything about this
Came super fast and works great
10/10 would buy again
Quality and price are unbeatable
Does exactly what it should
Got it super fast! Very happy
Perfect! 10/10 ⭐
Can't find any faults
100% would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.