Canon MAXIFY GX4040
Brand: Canon
Price: €332,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0f6b7fb0-8a31-4fdb-b8d5-a56fd0eec736
Description
Serie: Canon MAXIFY GX
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 600 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: Google Assistant, Mopria, Amazon Alexa, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Tintenstrahldruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 18 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 13 Seiten/min (Farbe)
Farbpatronentyp: mit Tintentanks
Druckbeginn erste Seite (S/W): 8 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 9 Sekunden
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 6,7 cm
maximales Druckvolumen: 33.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, Ethernet, WLAN
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100
Kopierer: ja
Kopiergeschwindigkeit s/w: 15,2 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 7,4 Kopien/min
Mehrfachkopien: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 2.400 dpi
Scan-Format: A4 (210 x 297 mm)
Farbtiefe: 16 Bit
Fax: ja
Fax-Auflösung: 300 x 300 dpi
Faxspeicher: 250 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 350 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 35 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 0,9 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 20 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 0.6086 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 49 dB
Breite: 399 mm
Tiefe: 417 mm
Höhe: 251 mm
Gewicht: 9,5 kg
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | 4in1 Drucker, Tintenstrahl-Multifunktionsdrucker |
|---|---|
| Serie | Canon MAXIFY GX |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 600 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | Google Assistant, Mopria, Amazon Alexa, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Tintenstrahldruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 18 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 13 Seiten/min (Farbe) |
| Farbpatronentyp | mit Tintentanks |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 8 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 9 Sekunden |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 6,7 cm |
| maximales Druckvolumen | 33.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, Ethernet, WLAN |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100 |
| Kopierer | ja |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 15,2 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 7,4 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 2.400 dpi |
| Scan-Format | A4 (210 x 297 mm) |
| Farbtiefe | 16 Bit |
| Fax | ja |
| Fax-Auflösung | 300 x 300 dpi |
| Faxspeicher | 250 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 350 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 35 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 0,9 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 20 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 0.6086 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 49 dB |
| Breite | 399 mm |
| Tiefe | 417 mm |
| Höhe | 251 mm |
| Gewicht | 9,5 kg |
| Farbe | grau |
Reviews
One of my best buys ever
Brilliant, no complaints at all
Brilliant!!!
Does exactly what it should
100% would recommend
Perfect!
Got it super fast! Very happy
Top quality
Perfect 👍
Can't fault it, great price too
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.