Canon imageFORMULA DR-G2140
Brand: Canon
Price: €8.202,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: eb37efe5-9511-4128-82ab-a2d1bf747457
Description
Scan-Technologie: CIS
Scan-Format: A3
Scanauflösung: 600 dpi
max. Scangeschwindigkeit: 140 Seiten/min
Funktionen: Duplex-Scannen
Lichtquelle: LED 3-farbig (RGB)
max. tägliches Scanvolumen: 70.000 Scans
Schnittstelle: USB 3.0
Papiergewicht: 20 - 209 g/m²
automatische Dokumentenzufuhr: 500 Blatt
Dokumenteneinzug: automatisch
Scan-Dokumente: Dokumente, Visitenkarten
Stromverbrauch in Betrieb: 66,5 Watt
Stromversorgung: Netzteil
Breite: 480 mm
Tiefe: 569 mm
Höhe: 315 mm
Gewicht: 25 kg
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Dokumenten-Scanner, Einzug Scanner, A3 Scanner |
|---|---|
| Scan-Technologie | CIS |
| Scan-Format | A3 |
| Scanauflösung | 600 dpi |
| max. Scangeschwindigkeit | 140 Seiten/min |
| Funktionen | Duplex-Scannen |
| Lichtquelle | LED 3-farbig (RGB) |
| max. tägliches Scanvolumen | 70.000 Scans |
| Schnittstelle | USB 3.0 |
| Papiergewicht | 20 - 209 g/m² |
| automatische Dokumentenzufuhr | 500 Blatt |
| Dokumenteneinzug | automatisch |
| Scan-Dokumente | Dokumente, Visitenkarten |
| Stromverbrauch in Betrieb | 66,5 Watt |
| Stromversorgung | Netzteil |
| Breite | 480 mm |
| Tiefe | 569 mm |
| Höhe | 315 mm |
| Gewicht | 25 kg |
| Farbe | grau |
Reviews
Does exactly what it should
Spot on mate, spot on
Spot on mate, spot on
One of my best buys ever
Just brilliant
Five stars
Amazing quality for the price!
Fantastic quality, unbeatable price!
Worth the investment for sure
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.