Canon i-SENSYS MF842Cdw
Brand: Canon
Price: €881,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a1134536-6354-4549-8774-dfa6d7d3fb39
Description
Serie: Canon i-SENSYS
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologien: Tintenstrahldruck, Farblaserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 38 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 38 Seiten/min (Farbe)
Druckprozessor: 2 x 1.600 MHz
Druckersprachen: HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3, UFRII
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 7,2 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 8,6 Sekunden
Speichergröße: 2.048 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 17,8 cm
empfohlenes Druckvolumen: 2.000 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 80.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: USB, WLAN, Ethernet
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 38 Kopien/min
Kopiergeschwindigkeit Farbe: 38 Kopien/min
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Dateiformate: JPEG, PDF, TIFF, XPS
Farbtiefe: 24 Bit
Scan-Funktionen: Scan-to-Cloud, Scan-to-USB, Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-PC
Fax: ja
Fax-Auflösung: 400 x 400 dpi
Faxspeicher: 30.000 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 650 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 100 Blatt
Papierausgabe: 200 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 11, Windows 10, Mac OS X, Linux
Stromverbrauch Standby: 40,6 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 701 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 21.33143 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 52 dB
Geräuschemission (Standby): 32 dB
Breite: 500 mm
Tiefe: 216 mm
Höhe: 594 mm
Gewicht: 41 kg
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Farblaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Canon i-SENSYS |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck, Fotodruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologien | Tintenstrahldruck, Farblaserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 38 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 38 Seiten/min (Farbe) |
| Druckprozessor | 2 x 1.600 MHz |
| Druckersprachen | HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3, UFRII |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 7,2 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 8,6 Sekunden |
| Speichergröße | 2.048 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 17,8 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 2.000 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 80.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | USB, WLAN, Ethernet |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 38 Kopien/min |
| Kopiergeschwindigkeit Farbe | 38 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Dateiformate | JPEG, PDF, TIFF, XPS |
| Farbtiefe | 24 Bit |
| Scan-Funktionen | Scan-to-Cloud, Scan-to-USB, Scan-to-EMail, Scan-to-FTP, Scan-to-PC |
| Fax | ja |
| Fax-Auflösung | 400 x 400 dpi |
| Faxspeicher | 30.000 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 650 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 100 Blatt |
| Papierausgabe | 200 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 11, Windows 10, Mac OS X, Linux |
| Stromverbrauch Standby | 40,6 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 701 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 21.33143 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 52 dB |
| Geräuschemission (Standby) | 32 dB |
| Breite | 500 mm |
| Tiefe | 216 mm |
| Höhe | 594 mm |
| Gewicht | 41 kg |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Farbe | grau |
Reviews
Love this! 😄
Worth the investment for sure
Thanks for getting it here so quick
Quality is really good... can't complain about anything really.
Can't find any faults
Great value for money
Ordering more for friends
Spot on
Exactly what I was looking for
Better than I expected honestly
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.