Canon i-SENSYS MF651Cw
Brand: Canon
Price: €282,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 79eb43e3-1e73-4162-b04b-5f5f9536fd1b
Description
Series: Canon i-SENSYS
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 1200 x 1200 dpi
Print Functions: Text Printing, USB Direct Print, Secure Print
Functions: Mopria, Network Capable, Toner Save Mode
Printing Technologies: Laser Colour Printing
Print Speed (b/w): 18 pages/min
Print Speed (colour): 18 pages/min
Print Processor: 2 x 800 MHz
Printer Language: UFRII
Type of Cartridge: Toner
Starts Printing First Page (B/W): 10.4 secs
Starts Printing First Page (colour): 10.5 secs
Memory Size: 1,024 MB
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 12.7 cm
Recommended Print Volume: 2,500 Pages/Month
Max. Printing Capacity: 30,000 Pages per Month
Connections: USB, Ethernet, Wi-Fi
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100/1000
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Copy Speed Black & White: 18 Copies/min
Copy Speed Colour: 18 copies/min
Multiple Copies: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Type of Scanner: Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 600 x 600 dpi
File Formats: TIFF, JPEG, PDF, PNG
Colour Depth: 24 Bit
Scan Functionalities: Scan-to-Email, Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-FTP, Scan-to-Cloud
Fax: no
Paper Input: 250 sheets
Paper Output (Standard): 100 sheets
Compatible Operating Systems: Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Mac OS X, Linux
Power Consumption (standby): 11 Watt
Power Consumption (in use): 370 Watt
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 49 dB
Width: 451 mm
Depth: 460 mm
Height: 360 mm
Weight: 18.9 kg
Number of Toners: 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | Multifunction Colour Laser Printer, 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Canon i-SENSYS |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, USB Direct Print, Secure Print |
| Functions | Mopria, Network Capable, Toner Save Mode |
| Printing Technologies | Laser Colour Printing |
| Print Speed (b/w) | 18 pages/min |
| Print Speed (colour) | 18 pages/min |
| Print Processor | 2 x 800 MHz |
| Printer Language | UFRII |
| Type of Cartridge | Toner |
| Starts Printing First Page (B/W) | 10.4 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 10.5 secs |
| Memory Size | 1,024 MB |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 12.7 cm |
| Recommended Print Volume | 2,500 Pages/Month |
| Max. Printing Capacity | 30,000 Pages per Month |
| Connections | USB, Ethernet, Wi-Fi |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Copy Speed Black & White | 18 Copies/min |
| Copy Speed Colour | 18 copies/min |
| Multiple Copies | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Type of Scanner | Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| File Formats | TIFF, JPEG, PDF, PNG |
| Colour Depth | 24 Bit |
| Scan Functionalities | Scan-to-Email, Scan-to-PC, Scan-to-USB, Scan-to-FTP, Scan-to-Cloud |
| Fax | no |
| Paper Input | 250 sheets |
| Paper Output (Standard) | 100 sheets |
| Compatible Operating Systems | Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Mac OS X, Linux |
| Power Consumption (standby) | 11 Watt |
| Power Consumption (in use) | 370 Watt |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 49 dB |
| Width | 451 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 18.9 kg |
| Number of Toners | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Colour | Grey |
Reviews
Definitely worth the money
100% would buy again
Best thing I've bought in a while
Very happy with this purchase
Better than expected tbh
Every penny well spent
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.