Canon i-SENSYS MF543x
Brand: Canon
Price: €719,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: af24d76f-44ba-4170-96c5-d81645427455
Description
Serie: Canon i-SENSYS
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 600 x 600 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, USB-Direktdruck, Duplexdruck, Sicherer Druck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint, Tonersparmodus
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 43 Seiten/min (s/w)
Druckprozessor: 2 x 800 MHz
Druckersprachen: UFRII, HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 5,7 Sekunden
Speichergröße: 1.024 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 12,7 cm
empfohlenes Druckvolumen: 7.500 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 150.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: WLAN, USB, Ethernet, NFC (Near Field Communication)
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 43 Kopien/min
Mehrfachkopien: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scan-Auflösung: 600 x 600 dpi
Dateiformate: TIFF, JPEG, PDF
Farbtiefe: 24 Bit
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Scan-to-Cloud
Fax: ja
Fax-Auflösung: 200 x 200 dpi
Faxspeicher: 512 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 650 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierausgabe: 150 Blatt
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux
Stromverbrauch Standby: 13,6 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 1.430 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 43.51 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 54 dB
Breite: 494 mm
Tiefe: 464 mm
Höhe: 452 mm
Gewicht: 19,8 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Canon i-SENSYS |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, USB-Direktdruck, Duplexdruck, Sicherer Druck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint, Tonersparmodus |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 43 Seiten/min (s/w) |
| Druckprozessor | 2 x 800 MHz |
| Druckersprachen | UFRII, HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3 |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 5,7 Sekunden |
| Speichergröße | 1.024 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 12,7 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 7.500 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 150.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | WLAN, USB, Ethernet, NFC (Near Field Communication) |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 43 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scan-Auflösung | 600 x 600 dpi |
| Dateiformate | TIFF, JPEG, PDF |
| Farbtiefe | 24 Bit |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Scan-to-Cloud |
| Fax | ja |
| Fax-Auflösung | 200 x 200 dpi |
| Faxspeicher | 512 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 650 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierausgabe | 150 Blatt |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux |
| Stromverbrauch Standby | 13,6 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 1.430 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 43.51 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 54 dB |
| Breite | 494 mm |
| Tiefe | 464 mm |
| Höhe | 452 mm |
| Gewicht | 19,8 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Farbe | grau |
Reviews
Perfect.
Does the job perfectly... will be ordering more
Does the job
Arrived super quickly and works great 😊
Honestly fantastic
Honestly fantastic
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Quality is top tier
Just brilliant
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.