Canon i-SENSYS MF453dw
Brand: Canon
Price: €260,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: caa8ceab-12b6-4095-a7f7-5ee2580f0145
Description
Printing Size in DIN: A4
Max. Print Size: 216 x 356 mm
Resolution: 1200 x 1200 dpi
Print Functions: Auto Duplex, Secure Print
Functions: digital sending, Toner Save Mode, PostScript
Printing Technologies: Black and White Laser Printing
Print Speed (b/w): 38 pages/min
Print Processor: 1.600 MHz
Printer Languages: HP PCL6, HP PCL5e, UFRII, PostScript 3
Starts Printing First Page (B/W): 5.5 secs
Memory Size: 1,024 MB
Display Types: Touch Screen, Colour LCD
Display Size (cm): 12.7 cm
Recommended Print Volume: 4,000 Pages/Month
Max. Printing Capacity: 80,000 Pages per Month
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Copy Speed Black & White: 38 Copies/min
Multiple Copies: 999
Copy Functions: Copy of both sides, Photo Copy, Borderless Copy, Sorting Function, 2-to-1 Copy, 4-to-1 Copy, ID Card Copy
Zoom: 20 - 400 %
Scanner: yes
Type of Scanner: ADF
Scan Resolution: 600 x 600 dpi
File Formats: TIFF, JPEG, PDF, PNG
Colour Depth: 24 Bit
Scan Functionalities: Scan-to-Email, Scan-to-Cloud
Fax: no
Paper Feed Device: Multipurpose Tray
Paper Output (Standard): 150 sheets
Paper Types: Recycled Paper, Thick Paper, Think Paper, Labels, Card Stock, Envelopes
Paper Sizes: A4, A6, A5, Legal, B5, Letter, Executive
Compatible Operating Systems: Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows Server 2019, Windows Server 2016, Windows Server 2012, Windows Server 2008, Mac OS X, Linux
Power Consumption (standby): 9.4 Watt
Power Consumption (in use): 500 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 11.015 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 72.2 dB
Operating Temperature: 10 - 30 °C
Permitted Humidity When in Use: 20 - 80 %
Dimensions: 453 x 464 x 392 mm
Weight: 17.2 kg
Colours: White, Black
Specifications
| Product Type | 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Printing Size in DIN | A4 |
| Max. Print Size | 216 x 356 mm |
| Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Functions | Auto Duplex, Secure Print |
| Functions | digital sending, Toner Save Mode, PostScript |
| Printing Technologies | Black and White Laser Printing |
| Print Speed (b/w) | 38 pages/min |
| Print Processor | 1.600 MHz |
| Printer Languages | HP PCL6, HP PCL5e, UFRII, PostScript 3 |
| Starts Printing First Page (B/W) | 5.5 secs |
| Memory Size | 1,024 MB |
| Display Types | Touch Screen, Colour LCD |
| Display Size (cm) | 12.7 cm |
| Recommended Print Volume | 4,000 Pages/Month |
| Max. Printing Capacity | 80,000 Pages per Month |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Copy Speed Black & White | 38 Copies/min |
| Multiple Copies | 999 |
| Copy Functions | Copy of both sides, Photo Copy, Borderless Copy, Sorting Function, 2-to-1 Copy, 4-to-1 Copy, ID Card Copy |
| Zoom | 20 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Type of Scanner | ADF |
| Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| File Formats | TIFF, JPEG, PDF, PNG |
| Colour Depth | 24 Bit |
| Scan Functionalities | Scan-to-Email, Scan-to-Cloud |
| Fax | no |
| Paper Feed Device | Multipurpose Tray |
| Paper Output (Standard) | 150 sheets |
| Paper Types | Recycled Paper, Thick Paper, Think Paper, Labels, Card Stock, Envelopes |
| Paper Sizes | A4, A6, A5, Legal, B5, Letter, Executive |
| Compatible Operating Systems | Windows 11, Windows 10, Windows 8.1, Windows Server 2019, Windows Server 2016, Windows Server 2012, Windows Server 2008, Mac OS X, Linux |
| Power Consumption (standby) | 9.4 Watt |
| Power Consumption (in use) | 500 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 11.015 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 72.2 dB |
| Operating Temperature | 10 - 30 °C |
| Permitted Humidity When in Use | 20 - 80 % |
| Dimensions | 453 x 464 x 392 mm |
| Weight | 17.2 kg |
| Colours | White, Black |
Reviews
Arrived super quickly and works great 😊
Perfect.
Love this! 😄
Exactly what I needed. Very happy with this.
cant fault it tbh
Packaged so carefully, arrived perfect
Came super fast and works great
Fast delivery, excellent item
Amazing 👌
Perfect! 10/10 ⭐
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.