Canon i-SENSYS MF3010
Brand: Canon
Price: €159,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c3d2b9c0-c97b-482f-944e-8a00c956d9a7
Description
Series: Canon i-SENSYS
Printing Size in DIN: A4
Max. Print Size: 210 x 297 mm
Resolution: 1200 x 600 dpi
Print Functions: Auto Duplex, Text Printing
Function: Toner Save Mode
Printing Technologies: Black and White Laser Printing
Print Speed (b/w): 18 pages/min
Printer Language: UFRII-LT
Type of Cartridge: Toner
Starts Printing First Page (B/W): 8 secs
Memory Size: 64 MB
Max. Printing Capacity: 8,000 Pages per Month
Connections: USB
USB Standard: USB 2.0
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Multiple Copies: 9
Copy Functions: Document Preview, Photo Copy, 2-to-1 Copy, ID Card Copy
Zoom: 50 - 200 %
Scanner: yes
Type of Scanner: Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 600 x 600 dpi
Colour Depth: 24 Bit
Scan Functionality: Scan-to-Email
Fax: no
Paper Input: 150 sheets
Paper Feed Device: Multipurpose Tray
Paper Output (Standard): 100 sheets
Paper Types: Plain Paper, Thick Paper, Recycled Paper, Transparency Paper, Labels, Envelopes, Card Stock
Paper Sizes: A4, A5, B5, Legal, Letter, Envelope
Paper Weight: 60 - 163 g/m²
Compatible Operating Systems: Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000, Mac OS X, Linux
Power Consumption (standby): 2.5 Watt
Power Consumption (in use): 450 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 16.62 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 65 dB
Dimensions: 372 x 276 x 254 mm
Weight: 8.2 kg
Number of Toners: 1 (Black)
Compatible Toner: Canon 725
Certification: Energy Star
Included in Delivery: Sarter Toner, Power Cord, CD with Software and User Manual
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Multifunction Mono Laser Printer, 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Canon i-SENSYS |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Max. Print Size | 210 x 297 mm |
| Resolution | 1200 x 600 dpi |
| Print Functions | Auto Duplex, Text Printing |
| Function | Toner Save Mode |
| Printing Technologies | Black and White Laser Printing |
| Print Speed (b/w) | 18 pages/min |
| Printer Language | UFRII-LT |
| Type of Cartridge | Toner |
| Starts Printing First Page (B/W) | 8 secs |
| Memory Size | 64 MB |
| Max. Printing Capacity | 8,000 Pages per Month |
| Connections | USB |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Multiple Copies | 9 |
| Copy Functions | Document Preview, Photo Copy, 2-to-1 Copy, ID Card Copy |
| Zoom | 50 - 200 % |
| Scanner | yes |
| Type of Scanner | Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| Colour Depth | 24 Bit |
| Scan Functionality | Scan-to-Email |
| Fax | no |
| Paper Input | 150 sheets |
| Paper Feed Device | Multipurpose Tray |
| Paper Output (Standard) | 100 sheets |
| Paper Types | Plain Paper, Thick Paper, Recycled Paper, Transparency Paper, Labels, Envelopes, Card Stock |
| Paper Sizes | A4, A5, B5, Legal, Letter, Envelope |
| Paper Weight | 60 - 163 g/m² |
| Compatible Operating Systems | Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000, Mac OS X, Linux |
| Power Consumption (standby) | 2.5 Watt |
| Power Consumption (in use) | 450 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 16.62 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 65 dB |
| Dimensions | 372 x 276 x 254 mm |
| Weight | 8.2 kg |
| Number of Toners | 1 (Black) |
| Compatible Toner | Canon 725 |
| Certification | Energy Star |
| Included in Delivery | Sarter Toner, Power Cord, CD with Software and User Manual |
| Colour | Black |
Reviews
Spot on
Fast delivery, excellent item
Arrived well packaged, very pleased
Absolutely brilliant!
Arrived safe and sound, very pleased
Seriously good value
Fast delivery, product is solid
Really happy with this
Ordering more for friends
Quality and price are unbeatable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.