Canon i-SENSYS MF287dw
Brand: Canon
Price: €293,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0bc14f34-68c0-4dfd-94f4-2b79a708c31f
Description
Series: Canon i-SENSYS
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 1200 x 1200 dpi
Print Functions: Text Printing, Auto Duplex
Functions: Mopria, Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Black and White Laser Printing
Print Speed (b/w): 33 pages/min
Print Processor: 1.200 MHz
Type of Cartridge: Toner
Starts Printing First Page (B/W): 5 secs
Memory Size: 256 MB
Display Type: Touch Screen
Connections: Wi-Fi, USB, Ethernet
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Copy Speed Black & White: 33 Copies/min
Multiple Copies: 999
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: ADF, Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 600 x 600 dpi
File Formats: TIFF, JPEG, PDF, PNG
Colour Depth: 24 Bit
Fax: yes
Fax Resolution: 200 x 400
Fax Memory: 256
Modem Speed: 33,600 bps
Paper Input: 250 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 35 sheets
Paper Sizes: A4
Supported Cloud Services: Dropbox, Google Drive
Power Consumption (standby): 3.9 Watt
Power Consumption (in use): 410 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 9.03 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 53 dB
Width: 390 mm
Depth: 399 mm
Height: 390 mm
Weight: 13 kg
Colour: White
Specifications
| Product Types | 4 in 1 Printer, Multifunction Mono Laser Printer |
|---|---|
| Series | Canon i-SENSYS |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Auto Duplex |
| Functions | Mopria, Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Black and White Laser Printing |
| Print Speed (b/w) | 33 pages/min |
| Print Processor | 1.200 MHz |
| Type of Cartridge | Toner |
| Starts Printing First Page (B/W) | 5 secs |
| Memory Size | 256 MB |
| Display Type | Touch Screen |
| Connections | Wi-Fi, USB, Ethernet |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Copy Speed Black & White | 33 Copies/min |
| Multiple Copies | 999 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | ADF, Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| File Formats | TIFF, JPEG, PDF, PNG |
| Colour Depth | 24 Bit |
| Fax | yes |
| Fax Resolution | 200 x 400 |
| Fax Memory | 256 |
| Modem Speed | 33,600 bps |
| Paper Input | 250 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 35 sheets |
| Paper Sizes | A4 |
| Supported Cloud Services | Dropbox, Google Drive |
| Power Consumption (standby) | 3.9 Watt |
| Power Consumption (in use) | 410 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 9.03 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 53 dB |
| Width | 390 mm |
| Depth | 399 mm |
| Height | 390 mm |
| Weight | 13 kg |
| Colour | White |
Reviews
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Highly recommend!
Great value for money
Brilliant!!!
Super satisfied 😊
Solid product, arrived quickly
Best thing I've bought in a while
Quality is excellent. Worth every penny
Such good value... impressed
Amazing service and product 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.