Canon DR-C240
Brand: Canon
Price: €315,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 402f4cb0-0aae-4127-a322-590e6d43d386
Description
Scan-Technologien: CMOS, CIS
Scan-Format: A4
Vorlagengröße: 216 x 356 mm
Scanauflösung: 600 dpi
max. Scangeschwindigkeit: 45 Seiten/min
Dateiformate: PDF, TIFF, JPEG, PNG
Funktionen: Duplex-Scannen, automatische Seitengröße und Farberkennung, Ultraschalldoppelblatterkennung
Anzahl der Tasten: 4
Lichtquelle: LED 3-farbig (RGB)
max. tägliches Scanvolumen: 4.000 Scans
Schnittstelle: USB 2.0
Anschlusspositionen: 1x USB hinten, Stromanschluss hinten
Papiergewicht: 27 - 209 g/m²
automatische Dokumentenzufuhr: 60 Blatt
Dokumenteneinzug: automatisch
Stromverbrauch in Betrieb: 19 Watt
Betriebstemperatur: 10 - 32,5 °C
Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb: 20 - 80 %
Kompatible Betriebssysteme: Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows 10
Breite: 291 mm
Tiefe: 253 mm
Höhe: 231 mm
Gewicht: 2,8 kg
Farbe: schwarz
Oberfläche: matt
Einsatzgebiet: Büro
Lieferumfang: Installationsanleitung, USB-Kabel, Setup CD, Netzkabel, Trägerbogen
mitgelieferte Software: CaptureOnTouch, CapturePerfect, eCopy PDF Pro Office, Kofax VRS Basic
Energy Star: ja
Specifications
| Produkttypen | Dokumenten-Scanner, Einzug Scanner |
|---|---|
| Scan-Technologien | CMOS, CIS |
| Scan-Format | A4 |
| Vorlagengröße | 216 x 356 mm |
| Scanauflösung | 600 dpi |
| max. Scangeschwindigkeit | 45 Seiten/min |
| Dateiformate | PDF, TIFF, JPEG, PNG |
| Funktionen | Duplex-Scannen, automatische Seitengröße und Farberkennung, Ultraschalldoppelblatterkennung |
| Anzahl der Tasten | 4 |
| Lichtquelle | LED 3-farbig (RGB) |
| max. tägliches Scanvolumen | 4.000 Scans |
| Schnittstelle | USB 2.0 |
| Anschlusspositionen | 1x USB hinten, Stromanschluss hinten |
| Papiergewicht | 27 - 209 g/m² |
| automatische Dokumentenzufuhr | 60 Blatt |
| Dokumenteneinzug | automatisch |
| Stromverbrauch in Betrieb | 19 Watt |
| Betriebstemperatur | 10 - 32,5 °C |
| Zulässige Luftfeuchtigkeit im Betrieb | 20 - 80 % |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows 10 |
| Breite | 291 mm |
| Tiefe | 253 mm |
| Höhe | 231 mm |
| Gewicht | 2,8 kg |
| Farbe | schwarz |
| Oberfläche | matt |
| Einsatzgebiet | Büro |
| Lieferumfang | Installationsanleitung, USB-Kabel, Setup CD, Netzkabel, Trägerbogen |
| mitgelieferte Software | CaptureOnTouch, CapturePerfect, eCopy PDF Pro Office, Kofax VRS Basic |
| Energy Star | ja |
Reviews
Amazing value!
Highly recommend!
Quality is excellent. Worth every penny
Ordering more for friends
Speedy delivery, impeccable condition
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Even better than I thought
Does the job perfectly... will be ordering more
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Perfect.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.