Brother MFC-L9630CDN
Brand: Brother
Price: €1.060,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3a5eb210-f850-4445-a9f7-0d5dfb4993fa
Description
Series: Brother MFC
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 2400 x 600 dpi
Print Functions: Text Printing, Watermark Print, Poster Print, Auto Duplex, Booklet Print
Functions: Mopria, Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Laser Colour Printing
Print Speed (b/w): 40 pages/min
Print Speed (colour): 40 pages/min
Print Processor: 800 MHz
Printer Languages: PDF V1.7, HP PCL5e, HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3, XPS
Type of Cartridge: Toner
Memory Size: 2,048 MB
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 17.6 cm
Recommended Print Volume: 12,000 Pages/Month
Connections: NFC (Near Field Communication), Ethernet, USB
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100/1000
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Copy Speed Black & White: 40 Copies/min
Copy Speed Colour: 40 copies/min
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: ADF, Flatbed
Scan Resolution: 600 x 600 dpi
Scan Functionalities: Scan-to-FTP, Scan-to-Email, Scan-to-USB, Scan-to-PDF, Scan-to-PC, Network Scanning, Duplex-Scan
Fax: yes
Modem Speed: 33,600 bps
Paper Input: 620 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 100 sheets
Paper Output (Standard): 250 sheets
Power Consumption (standby): 85 Watt
Power Consumption (in use): 770 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 16.9631 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 56.5 dB
Noise Emission (Standby): 17.2 dB
Width: 503 mm
Depth: 541 mm
Height: 586 mm
Weight: 36.5 kg
Number of Toners: 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | Multifunction Colour Laser Printer, 4 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Brother MFC |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 2400 x 600 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Watermark Print, Poster Print, Auto Duplex, Booklet Print |
| Functions | Mopria, Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Laser Colour Printing |
| Print Speed (b/w) | 40 pages/min |
| Print Speed (colour) | 40 pages/min |
| Print Processor | 800 MHz |
| Printer Languages | PDF V1.7, HP PCL5e, HP PCL5c, HP PCL6, PostScript 3, XPS |
| Type of Cartridge | Toner |
| Memory Size | 2,048 MB |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 17.6 cm |
| Recommended Print Volume | 12,000 Pages/Month |
| Connections | NFC (Near Field Communication), Ethernet, USB |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Copy Speed Black & White | 40 Copies/min |
| Copy Speed Colour | 40 copies/min |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | ADF, Flatbed |
| Scan Resolution | 600 x 600 dpi |
| Scan Functionalities | Scan-to-FTP, Scan-to-Email, Scan-to-USB, Scan-to-PDF, Scan-to-PC, Network Scanning, Duplex-Scan |
| Fax | yes |
| Modem Speed | 33,600 bps |
| Paper Input | 620 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 100 sheets |
| Paper Output (Standard) | 250 sheets |
| Power Consumption (standby) | 85 Watt |
| Power Consumption (in use) | 770 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 16.9631 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 56.5 dB |
| Noise Emission (Standby) | 17.2 dB |
| Width | 503 mm |
| Depth | 541 mm |
| Height | 586 mm |
| Weight | 36.5 kg |
| Number of Toners | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Colour | Grey |
Reviews
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Top stuff!
Fantastic quality, unbeatable price!
Very happy indeed 👍
Exactly what I needed. Very happy with this.
Perfect! 10/10 ⭐
Amazing service and product 👍
Can't fault it, great price too
Fast delivery, product is solid
Worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.