Brother MFC-L9570CDW
Brand: Brother
Price: €914,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c98fc8dd-3fc9-41d3-9f9f-62084d599a9f
Description
Series: Brother MFC
Printing Size in DIN: A4
Max. Print Size: 216 x 356 mm
Resolution: 2400 x 600 dpi
Print Functions: Poster Print, Watermark Print, Text Printing, Auto Duplex
Functions: Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Laser Colour Printing
Print Speed (b/w): 31 pages/min
Print Speed (colour): 31 pages/min
Printer Languages: HP PCL6, PDF V1.7, PostScript 3, XPS
Type of Cartridge: Toner
Memory Size: 1,024 MB
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 17.6 cm
Connections: USB, Wi-Fi, Ethernet
USB Standard: USB 2.0
LAN Standard: Ethernet 10/100
Controllable via: Android App, iOS App
Copier: yes
Multiple Copies: 99
Copy Functions: ID Card Copy, 2-to-1 Copy, 4-to-1 Copy
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: ADF, Flatbed
Fax: yes
Fax Memory: 500
Modem Speed: 33,600 bps
Paper Input: 300 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 80 sheets
Paper Feed Devices: Paper Cassette, Multipurpose Tray
Paper Output (Standard): 150 sheets
Paper Sizes: A4, A5, A6, Legal, Letter, Executive
Supported App: Brother iPrint&Scan
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux
Power Consumption (standby): 70 Watt
Power Consumption (in use): 580 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 12.78 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 44 dB
Width: 495 mm
Depth: 526 mm
Height: 549 mm
Weight: 29.7 kg
Area of Use: Office
Number of Toners: 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | Multifunction Colour Laser Printer, 4 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Brother MFC |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Max. Print Size | 216 x 356 mm |
| Resolution | 2400 x 600 dpi |
| Print Functions | Poster Print, Watermark Print, Text Printing, Auto Duplex |
| Functions | Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Laser Colour Printing |
| Print Speed (b/w) | 31 pages/min |
| Print Speed (colour) | 31 pages/min |
| Printer Languages | HP PCL6, PDF V1.7, PostScript 3, XPS |
| Type of Cartridge | Toner |
| Memory Size | 1,024 MB |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 17.6 cm |
| Connections | USB, Wi-Fi, Ethernet |
| USB Standard | USB 2.0 |
| LAN Standard | Ethernet 10/100 |
| Controllable via | Android App, iOS App |
| Copier | yes |
| Multiple Copies | 99 |
| Copy Functions | ID Card Copy, 2-to-1 Copy, 4-to-1 Copy |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | ADF, Flatbed |
| Fax | yes |
| Fax Memory | 500 |
| Modem Speed | 33,600 bps |
| Paper Input | 300 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 80 sheets |
| Paper Feed Devices | Paper Cassette, Multipurpose Tray |
| Paper Output (Standard) | 150 sheets |
| Paper Sizes | A4, A5, A6, Legal, Letter, Executive |
| Supported App | Brother iPrint&Scan |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X, Linux |
| Power Consumption (standby) | 70 Watt |
| Power Consumption (in use) | 580 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 12.78 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 44 dB |
| Width | 495 mm |
| Depth | 526 mm |
| Height | 549 mm |
| Weight | 29.7 kg |
| Area of Use | Office |
| Number of Toners | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Colour | Grey |
Reviews
Brilliant!!!
Ordering more for friends
10 out of 10
Better than expected tbh
Better than I expected honestly
Fantastic quality, unbeatable price!
10 out of 10
Honestly fantastic
Fast delivery, product is solid
Wow! Amazing value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.