Brother MFC-L6915DN
Brand: Brother
Price: €1.891,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cd61a47e-7f22-47ec-bd79-9d3fb63b0e0c
Description
Serie: Brother MFC
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Broschürendruck, Posterdruck, Wasserzeichen-Druck, Textdruck, USB-Direktdruck
Funktionen: Google Cloud Print, netzwerkfähig, Apple AirPrint
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 50 Seiten/min (s/w)
Druckersprachen: HP PCL6, IBM ProPrinter, Epson FX, PDF V1.7
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 6,7 Sekunden
Speichergröße: 2.048 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 17,8 cm
Anschlüsse: WLAN, USB, Ethernet, NFC (Near Field Communication)
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100/1000
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 1.200 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 50 Kopien/min
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Scan-to-USB, Netzwerkscannen
Fax: ja
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 620 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 80 Blatt
Papierausgabe: 250 Blatt
Stromverbrauch Standby: 31 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 710 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 21.6053 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 54 dB
Breite: 495 mm
Tiefe: 495 mm
Höhe: 518 mm
Gewicht: 18,1 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Zertifizierung: Der Blaue Engel
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Brother MFC |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Broschürendruck, Posterdruck, Wasserzeichen-Druck, Textdruck, USB-Direktdruck |
| Funktionen | Google Cloud Print, netzwerkfähig, Apple AirPrint |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 50 Seiten/min (s/w) |
| Druckersprachen | HP PCL6, IBM ProPrinter, Epson FX, PDF V1.7 |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 6,7 Sekunden |
| Speichergröße | 2.048 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 17,8 cm |
| Anschlüsse | WLAN, USB, Ethernet, NFC (Near Field Communication) |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100/1000 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 1.200 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 50 Kopien/min |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Scan-to-USB, Netzwerkscannen |
| Fax | ja |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 620 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 80 Blatt |
| Papierausgabe | 250 Blatt |
| Stromverbrauch Standby | 31 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 710 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 21.6053 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 54 dB |
| Breite | 495 mm |
| Tiefe | 495 mm |
| Höhe | 518 mm |
| Gewicht | 18,1 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Zertifizierung | Der Blaue Engel |
| Farbe | grau |
Reviews
Quality is top tier
Worth it
Exceeds expectations
Does the job
Absolutely worth it
Exactly what I needed. Very happy with this.
cant fault it tbh
Arrived super quickly and works great 😊
Does the job perfectly... will be ordering more
Quality stuff 💯
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.