Brother MFC-L3730CDN
Brand: Brother
Price: €625,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 61181ebd-36d1-4556-8305-adfba6765f3e
Description
Series: Brother MFC
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 2400 x 600 dpi
Print Functions: Text Printing, Auto Duplex, N-up Print, Booklet Print, Watermark Print, Secure Print
Functions: Mopria, Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Laser Colour Printing
Print Speed (b/w): 18 pages/min
Print Speed (colour): 18 pages/min
Printer Languages: PDF V1.7, HP PCL6, XPS
Type of Cartridge: Toner
Starts Printing First Page (B/W): 15.5 secs
Starts Printing First Page (colour): 15.5 secs
Memory Size: 512 MB
Display Type: Touch Screen
Display Size (cm): 9.3 cm
Recommended Print Volume: 1,500 Pages/Month
Max. Printing Capacity: 30,000 Pages per Month
Connections: USB, Ethernet
LAN Standard: Ethernet 10/100
Copier: yes
Copy Resolution: 600 x 600 dpi
Multiple Copies: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Types of Scanners: Flatbed, ADF
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 1,200 x 2,400 dpi
Colour Depth: 24 Bit
Scan Functionalities: Scan-to-Email, Scan-to-FTP, Scan-to-PC
Fax: yes
Fax Resolution: 203 x 392
Fax Memory: 500
Modem Speed: 33,600 bps
Paper Input: 250 sheets
Automatic Document Feed (ADF): 50 sheets
Paper Output (Standard): 150 sheets
Paper Sizes: A4, A5, A6, Executive, Letter
Compatible Operating Systems: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X
Power Consumption (standby): 70 Watt
Power Consumption (in use): 375 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 8.26 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 47 dB
Width: 410 mm
Depth: 475 mm
Height: 414 mm
Weight: 24.5 kg
Number of Toners: 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow)
Colour: Grey
Specifications
| Product Types | Multifunction Colour Laser Printer, 4 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Brother MFC |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 2400 x 600 dpi |
| Print Functions | Text Printing, Auto Duplex, N-up Print, Booklet Print, Watermark Print, Secure Print |
| Functions | Mopria, Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Laser Colour Printing |
| Print Speed (b/w) | 18 pages/min |
| Print Speed (colour) | 18 pages/min |
| Printer Languages | PDF V1.7, HP PCL6, XPS |
| Type of Cartridge | Toner |
| Starts Printing First Page (B/W) | 15.5 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 15.5 secs |
| Memory Size | 512 MB |
| Display Type | Touch Screen |
| Display Size (cm) | 9.3 cm |
| Recommended Print Volume | 1,500 Pages/Month |
| Max. Printing Capacity | 30,000 Pages per Month |
| Connections | USB, Ethernet |
| LAN Standard | Ethernet 10/100 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 600 x 600 dpi |
| Multiple Copies | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Types of Scanners | Flatbed, ADF |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 1,200 x 2,400 dpi |
| Colour Depth | 24 Bit |
| Scan Functionalities | Scan-to-Email, Scan-to-FTP, Scan-to-PC |
| Fax | yes |
| Fax Resolution | 203 x 392 |
| Fax Memory | 500 |
| Modem Speed | 33,600 bps |
| Paper Input | 250 sheets |
| Automatic Document Feed (ADF) | 50 sheets |
| Paper Output (Standard) | 150 sheets |
| Paper Sizes | A4, A5, A6, Executive, Letter |
| Compatible Operating Systems | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X |
| Power Consumption (standby) | 70 Watt |
| Power Consumption (in use) | 375 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 8.26 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 47 dB |
| Width | 410 mm |
| Depth | 475 mm |
| Height | 414 mm |
| Weight | 24.5 kg |
| Number of Toners | 4 (Black, Cyan, Magenta, Yellow) |
| Colour | Grey |
Reviews
Every penny well spent
Does the job perfectly... will be ordering more
Does the job perfectly... will be ordering more
Wow! Amazing value
Very happy with this purchase
Fast delivery, excellent item
Fast delivery, product is solid
Great value for money
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.