Brother MFC-L2802DW
Brand: Brother
Price: €214,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 72d9da7c-f162-4321-b840-4c2b9e9321ae
Description
Serie: Brother MFC
max. DIN-Druckformat: A4
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 32 Seiten/min (s/w)
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 8,5 Sekunden
Speichergröße: 128 MB
Displaytyp: zweizeiliges LCD-Display
Anschlüsse: Ethernet, USB, WLAN
USB-Standard: USB 2.0
LAN-Standard: Ethernet 10/100
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Kopiergeschwindigkeit s/w: 32 Kopien/min
Mehrfachkopien: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: ADF, Flachbett
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Farbtiefe: 30 Bit
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Netzwerkscannen
Fax: ja
Faxspeicher: 400 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 251 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierausgabe: 120 Blatt
Stromverbrauch Standby: 43 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 480 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 14.6064 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 49 dB
Geräuschemission (Standby): 30 dB
Breite: 410 mm
Tiefe: 399 mm
Höhe: 319 mm
Gewicht: 10,5 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Zertifizierung: Der Blaue Engel
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Brother MFC |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 32 Seiten/min (s/w) |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 8,5 Sekunden |
| Speichergröße | 128 MB |
| Displaytyp | zweizeiliges LCD-Display |
| Anschlüsse | Ethernet, USB, WLAN |
| USB-Standard | USB 2.0 |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Kopiergeschwindigkeit s/w | 32 Kopien/min |
| Mehrfachkopien | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | ADF, Flachbett |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Farbtiefe | 30 Bit |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-PC, Netzwerkscannen |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 400 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 251 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierausgabe | 120 Blatt |
| Stromverbrauch Standby | 43 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 480 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 14.6064 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 49 dB |
| Geräuschemission (Standby) | 30 dB |
| Breite | 410 mm |
| Tiefe | 399 mm |
| Höhe | 319 mm |
| Gewicht | 10,5 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Zertifizierung | Der Blaue Engel |
| Farbe | grau |
Reviews
Can't fault anything about this
Amazing quality for the price!
Spot on mate, spot on
Packaged so carefully, arrived perfect
Exactly what I was looking for
Amazing quality for the price!
Spot on
Does the job perfectly... will be ordering more
Worth the investment for sure
No issues whatsoever
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.