Brother MFC-L2730DW
Brand: Brother
Price: €449,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 97033746-b072-40d5-8f53-634cf5b46c28
Description
Serie: Brother MFC
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 216 x 356 mm
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Funktionen: Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct
Drucktechnologie: Schwarzweiß-Laserdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 34 Seiten/min (s/w)
Druckprozessor: 600 MHz
Druckersprachen: HP PCL6, PDF V1.7
Farbpatronentyp: mit Toner
Druckbeginn erste Seite (S/W): 8,5 Sekunden
Speichergröße: 128 MB
Displaytyp: Touch-Screen-Display
Displaygröße: 6,8 cm
empfohlenes Druckvolumen: 2.000 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 15.000 Seiten/Monat
Anschlüsse: WLAN, Ethernet, USB
LAN-Standard: Ethernet 10/100
Kopierer: ja
Kopierauflösung: 600 x 600 dpi
Mehrfachkopien: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: ja
Scannertypen: Flachbett, ADF
Scanner-Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan-Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
Farbtiefe: 30 Bit
Scan-Funktionen: Scan-to-EMail, Scan-to-USB, Scan-to-PC, Scan-to-PDF
Fax: ja
Faxspeicher: 500 Seiten
Modemgeschwindigkeit: 33.600 bps
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
automatische Dokumentenzufuhr (ADF): 50 Blatt
Papierausgabe: 120 Blatt
Papiergrößen: A4, A5, A6, Executive, Legal, Letter
unterstützte App: Brother iPrint&Scan
Kompatible Betriebssysteme: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X
Stromverbrauch Standby: 42 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 475 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 14.45 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020)
Geräuschemission (Betrieb): 49 dB
Geräuschemission (Standby): 30 dB
Breite: 410 mm
Tiefe: 399 mm
Höhe: 319 mm
Gewicht: 11,8 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
Zertifizierung: Energy Star
Farbe: schwarz
Specifications
| Produkttypen | Monolaser-Multifunktionsdrucker, 4in1 Drucker |
|---|---|
| Serie | Brother MFC |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 216 x 356 mm |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Funktionen | Mopria, netzwerkfähig, Apple AirPrint, WiFi Direct |
| Drucktechnologie | Schwarzweiß-Laserdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 34 Seiten/min (s/w) |
| Druckprozessor | 600 MHz |
| Druckersprachen | HP PCL6, PDF V1.7 |
| Farbpatronentyp | mit Toner |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 8,5 Sekunden |
| Speichergröße | 128 MB |
| Displaytyp | Touch-Screen-Display |
| Displaygröße | 6,8 cm |
| empfohlenes Druckvolumen | 2.000 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 15.000 Seiten/Monat |
| Anschlüsse | WLAN, Ethernet, USB |
| LAN-Standard | Ethernet 10/100 |
| Kopierer | ja |
| Kopierauflösung | 600 x 600 dpi |
| Mehrfachkopien | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | ja |
| Scannertypen | Flachbett, ADF |
| Scanner-Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan-Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| Farbtiefe | 30 Bit |
| Scan-Funktionen | Scan-to-EMail, Scan-to-USB, Scan-to-PC, Scan-to-PDF |
| Fax | ja |
| Faxspeicher | 500 Seiten |
| Modemgeschwindigkeit | 33.600 bps |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| automatische Dokumentenzufuhr (ADF) | 50 Blatt |
| Papierausgabe | 120 Blatt |
| Papiergrößen | A4, A5, A6, Executive, Legal, Letter |
| unterstützte App | Brother iPrint&Scan |
| Kompatible Betriebssysteme | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Mac OS X |
| Stromverbrauch Standby | 42 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 475 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 14.45 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020) |
| Geräuschemission (Betrieb) | 49 dB |
| Geräuschemission (Standby) | 30 dB |
| Breite | 410 mm |
| Tiefe | 399 mm |
| Höhe | 319 mm |
| Gewicht | 11,8 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| Zertifizierung | Energy Star |
| Farbe | schwarz |
Reviews
Just brilliant
Does the job
Ordering more for friends
Perfect! Exactly what I needed
Best purchase I've made in ages
Perfect! 10/10 ⭐
100% would recommend
Speedy delivery, impeccable condition
Top stuff!
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.