Brother HL-L3220CW
Brand: Brother
Price: €193,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 78a06608-5ed7-425d-8e92-c82496647723
Description
Serie: Brother HL
Auflösung: 2.400 x 600 dpi
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 210 x 297 mm
Funktionen: Google Cloud Print, Apple AirPrint, netzwerkfähig, WiFi Direct
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 18 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 18 Seiten/min (Farbe)
Display: einzeiliges LCD-Display
Druckersprachen: BR-Script3, PDF 1.7, HP PCL 5e, HP PCL 5c, HP PCL 6
Speichergröße: 256 MB
Anschlüsse: WLAN, USB 2.0
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
Papierausgabe: 150 Blatt
Stromverbrauch Standby: 70 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 430 Watt
Geräuschemission (Betrieb): 46 dB
Breite: 399 mm
Tiefe: 399 mm
Höhe: 239 mm
Gewicht: 14,7 kg
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
Zertifizierung: Der Blaue Engel
Farbe: grau
Specifications
| Produkttypen | Farblaserdrucker, LED-Farbdrucker |
|---|---|
| Serie | Brother HL |
| Auflösung | 2.400 x 600 dpi |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 210 x 297 mm |
| Funktionen | Google Cloud Print, Apple AirPrint, netzwerkfähig, WiFi Direct |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 18 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 18 Seiten/min (Farbe) |
| Display | einzeiliges LCD-Display |
| Druckersprachen | BR-Script3, PDF 1.7, HP PCL 5e, HP PCL 5c, HP PCL 6 |
| Speichergröße | 256 MB |
| Anschlüsse | WLAN, USB 2.0 |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| Papierausgabe | 150 Blatt |
| Stromverbrauch Standby | 70 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 430 Watt |
| Geräuschemission (Betrieb) | 46 dB |
| Breite | 399 mm |
| Tiefe | 399 mm |
| Höhe | 239 mm |
| Gewicht | 14,7 kg |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| Zertifizierung | Der Blaue Engel |
| Farbe | grau |
Reviews
Definitely worth the money
Works great, good price
Spot on mate, spot on
Does the job
Perfect! 10/10 ⭐
⭐⭐⭐⭐⭐
Delivered when promised... very satisfied
Very pleased with this
Top quality, can't complain
Does the job perfectly... will be ordering more
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.