Brother HL-L3210CW
Brand: Brother
Price: €251,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0755072f-570f-4866-869d-eed59ae6e355
Description
Serie: Brother HL
Auflösung: 2.400 x 600 dpi
max. DIN-Druckformat: A4
Funktionen: Apple AirPrint, Mopria, netzwerkfähig
Druckfunktionen: Textdruck, N-up Druck, Poster-Druck, Wasserzeichen-Druck, Sicherer Druck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 18 Seiten/min (s/w)
Druckgeschwindigkeit: 18 Seiten/min (Farbe)
Druckersprachen: HP PCL 6, Postscript 3
Druckprozessor: 800 MHz
Speichergröße: 256 MB
Druckbeginn erste Seite (S/W): 14 Sekunden
Druckbeginn erste Seite (Farbe): 14 Sekunden
Aufwärmzeit: 24 Sekunden
Anschlüsse: WLAN, USB 2.0
steuerbar per: Android-App, iOS-App
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
Stromverbrauch Standby: 75 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 390 Watt
Geräuschemission (Betrieb): 45 dB
unterstützte Betriebssysteme: Mac OS X, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Linux
Breite: 410 mm
Tiefe: 461 mm
Höhe: 252 mm
Gewicht: 17,2 kg
Toner-Anzahl: 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb)
empfohlenes Druckvolumen: 1.500 Seiten/Monat
Zertifizierungen: Energy Star, Der Blaue Engel
Farbe: grau
Specifications
| Produkttyp | Farblaserdrucker |
|---|---|
| Serie | Brother HL |
| Auflösung | 2.400 x 600 dpi |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| Funktionen | Apple AirPrint, Mopria, netzwerkfähig |
| Druckfunktionen | Textdruck, N-up Druck, Poster-Druck, Wasserzeichen-Druck, Sicherer Druck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 18 Seiten/min (s/w) |
| Druckgeschwindigkeit | 18 Seiten/min (Farbe) |
| Druckersprachen | HP PCL 6, Postscript 3 |
| Druckprozessor | 800 MHz |
| Speichergröße | 256 MB |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 14 Sekunden |
| Druckbeginn erste Seite (Farbe) | 14 Sekunden |
| Aufwärmzeit | 24 Sekunden |
| Anschlüsse | WLAN, USB 2.0 |
| steuerbar per | Android-App, iOS-App |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| Stromverbrauch Standby | 75 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 390 Watt |
| Geräuschemission (Betrieb) | 45 dB |
| unterstützte Betriebssysteme | Mac OS X, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Linux |
| Breite | 410 mm |
| Tiefe | 461 mm |
| Höhe | 252 mm |
| Gewicht | 17,2 kg |
| Toner-Anzahl | 4 (Schwarz, Cyan, Magenta, Gelb) |
| empfohlenes Druckvolumen | 1.500 Seiten/Monat |
| Zertifizierungen | Energy Star, Der Blaue Engel |
| Farbe | grau |
Reviews
Fantastic quality, unbeatable price!
Amazing value!
Exactly as the description, cheers!
Amazing value!
Can't fault anything about this
Works great, super happy!
Very happy indeed 👍
Really good value for the price
Brilliant!!!
Exactly as the description, cheers!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.