Brother HL-L2350DW
Brand: Brother
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 759adfdc-6a4f-4cce-8241-99925f386afc
Description
Serie: Brother HL
Auflösung: 1.200 x 1.200 dpi
max. DIN-Druckformat: A4
max. Druckformat: 216 x 356 mm
Funktionen: WiFi Direct, Apple AirPrint, Mopria
Druckfunktionen: Textdruck, Duplexdruck
Druckgeschwindigkeit (s/w): 30 Seiten/min (s/w)
Display: einzeiliges LCD-Display
Druckprozessor: 600 MHz
Speichergröße: 64 MB
Druckbeginn erste Seite (S/W): 8,5 Sekunden
Anschlüsse: WLAN, USB 2.0
steuerbar per: Android-App, iOS-App
max. Papierzufuhr: 250 Blatt
Papierausgabe: 150 Blatt
Stromverbrauch Standby: 48 Watt
Stromverbrauch in Betrieb: 460 Watt
Geräuschemission (Standby): 30 dB
Geräuschemission (Betrieb): 48 dB
unterstützte App: Brother iPrint&Scan
unterstützte Betriebssysteme: Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Mac OS X
Breite: 356 mm
Tiefe: 360 mm
Höhe: 183 mm
Gewicht: 7,2 kg
Toner-Anzahl: 1 (Schwarz)
verwendbare Toner: Brother TN-2410, Brother TN-2420
empfohlenes Druckvolumen: 2.000 Seiten/Monat
maximales Druckvolumen: 15.000 Seiten/Monat
Farben: schwarz, grau
Specifications
| Produkttyp | Schwarzweiß Laserdrucker |
|---|---|
| Serie | Brother HL |
| Auflösung | 1.200 x 1.200 dpi |
| max. DIN-Druckformat | A4 |
| max. Druckformat | 216 x 356 mm |
| Funktionen | WiFi Direct, Apple AirPrint, Mopria |
| Druckfunktionen | Textdruck, Duplexdruck |
| Druckgeschwindigkeit (s/w) | 30 Seiten/min (s/w) |
| Display | einzeiliges LCD-Display |
| Druckprozessor | 600 MHz |
| Speichergröße | 64 MB |
| Druckbeginn erste Seite (S/W) | 8,5 Sekunden |
| Anschlüsse | WLAN, USB 2.0 |
| steuerbar per | Android-App, iOS-App |
| max. Papierzufuhr | 250 Blatt |
| Papierausgabe | 150 Blatt |
| Stromverbrauch Standby | 48 Watt |
| Stromverbrauch in Betrieb | 460 Watt |
| Geräuschemission (Standby) | 30 dB |
| Geräuschemission (Betrieb) | 48 dB |
| unterstützte App | Brother iPrint&Scan |
| unterstützte Betriebssysteme | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Mac OS X |
| Breite | 356 mm |
| Tiefe | 360 mm |
| Höhe | 183 mm |
| Gewicht | 7,2 kg |
| Toner-Anzahl | 1 (Schwarz) |
| verwendbare Toner | Brother TN-2410, Brother TN-2420 |
| empfohlenes Druckvolumen | 2.000 Seiten/Monat |
| maximales Druckvolumen | 15.000 Seiten/Monat |
| Farben | schwarz, grau |
Reviews
Can't find any faults
One of my best buys ever
Does the job perfectly... will be ordering more
Love how well made this is. Already recommended to my family.
cant fault it tbh
Perfect 👍
100% would buy again
Everything came perfectly packaged
Really good value for the price
Love how well made this is. Already recommended to my family.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.