Brother DCP-T520W
Brand: Brother
Price: €179,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c7d6136b-3d5e-4506-911d-e27acfa3e981
Description
Series: Brother DCP
Printing Size in DIN: A4
Resolution: 6000 x 1200 dpi
Print Functions: Text Printing, N-up Print, Poster Print, Photo Printing, Watermark Print, Manual Duplex Printing
Functions: Mopria, Network Capable, Apple AirPrint
Printing Technologies: Inkjet Printing
Print Speed (b/w): 17 pages/min
Print Speed (colour): 9 pages/min
Type of Cartridge: Multi-Colour Cartridge
Starts Printing First Page (B/W): 6 secs
Starts Printing First Page (colour): 9.5 secs
Memory Size: 128 MB
Display Type: LCD
Recommended Print Volume: 1,000 Pages/Month
Max. Printing Capacity: 2,500 Pages per Month
Connections: Wi-Fi, USB
USB Standard: USB 2.0
Copier: yes
Copy Resolution: 1,800 x 1,200 dpi
Copy Speed Black & White: 11.5 Copies/min
Copy Speed Colour: 4 copies/min
Multiple Copies: 99
Zoom: 25 - 400 %
Scanner: yes
Type of Scanner: Flatbed
Scanner Sensor: CIS (Contact Image Sensor)
Scan Resolution: 2,400 x 1,200 dpi
Colour Depth: 30 Bit
Scan Functionalities: Scan-to-Email, Scan-to-USB, Scan-to-PC
Fax: no
Paper Input: 150 sheets
Compatible Operating Systems: Windows 11, Windows 10
Power Consumption (standby): 3 Watt
Power Consumption (in use): 16 Watt
Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)*: 0.35 Euros
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020)
Noise Emission (Operation): 50 dB
Width: 435 mm
Depth: 380 mm
Height: 159 mm
Weight: 7.3 kg
Colour: Black
Specifications
| Product Types | Multifunction Inkjet Printer, 3 in 1 Printer |
|---|---|
| Series | Brother DCP |
| Printing Size in DIN | A4 |
| Resolution | 6000 x 1200 dpi |
| Print Functions | Text Printing, N-up Print, Poster Print, Photo Printing, Watermark Print, Manual Duplex Printing |
| Functions | Mopria, Network Capable, Apple AirPrint |
| Printing Technologies | Inkjet Printing |
| Print Speed (b/w) | 17 pages/min |
| Print Speed (colour) | 9 pages/min |
| Type of Cartridge | Multi-Colour Cartridge |
| Starts Printing First Page (B/W) | 6 secs |
| Starts Printing First Page (colour) | 9.5 secs |
| Memory Size | 128 MB |
| Display Type | LCD |
| Recommended Print Volume | 1,000 Pages/Month |
| Max. Printing Capacity | 2,500 Pages per Month |
| Connections | Wi-Fi, USB |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Copier | yes |
| Copy Resolution | 1,800 x 1,200 dpi |
| Copy Speed Black & White | 11.5 Copies/min |
| Copy Speed Colour | 4 copies/min |
| Multiple Copies | 99 |
| Zoom | 25 - 400 % |
| Scanner | yes |
| Type of Scanner | Flatbed |
| Scanner Sensor | CIS (Contact Image Sensor) |
| Scan Resolution | 2,400 x 1,200 dpi |
| Colour Depth | 30 Bit |
| Scan Functionalities | Scan-to-Email, Scan-to-USB, Scan-to-PC |
| Fax | no |
| Paper Input | 150 sheets |
| Compatible Operating Systems | Windows 11, Windows 10 |
| Power Consumption (standby) | 3 Watt |
| Power Consumption (in use) | 16 Watt |
| Average Annual Electricity Cost (0.2024 €/kWh)* | 0.35 Euros |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020) |
| Noise Emission (Operation) | 50 dB |
| Width | 435 mm |
| Depth | 380 mm |
| Height | 159 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Colour | Black |
Reviews
Perfect! 10/10 ⭐
Exceeds expectations
Amazing quality for the price!
Exactly what I needed, thanks!
Fantastic value
Does the job
Fantastic value
Got exactly what I needed, very pleased
Highly recommend!
Fast delivery, product is solid
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.